Co se u nás dělo za husitů

05.05.2020

Pokud budeme brát za pravdivé příběhy a historii spojené s hrádkem Belfrýdem, můžeme se pokusit určit dobu jeho největší slávy i možného zániku. Co se dělo v našem nejbližším okolí v době vrcholících husitských válek ?

V roce 1422 je do Čech vypravena 2. křížová výprava. Ta měla potrestat kališníky - husity za jejich vítězství nad králem Zikmundem v bitvě na Vítkově u Prahy. Po několika vítězstvích Žižkových vojsk se tehdy už slepý vojevůdce vydal naproti uherským vojskům na Moravu. První bitvu svedl 8. ledna 1422 u Habrů nedaleko dnešního Havlíčkova Brodu. Toto město následně oblehl a dobyl. O rok později 1423 se na Moravu vypravil další husitský hejtman Viktorín z Kunštátu. Ten se svými vojáky zničil a vypálil cisterciácký klášter ve Žďáře nad Sázavou. Posledním husitským bojovým vystoupením poblíž Bohdalova se stala v roce 1424 trestná výprava proti katolickým pánům na Moravě. Jedním z nejvýznamnějších byl rod pánů z Ronova. Při obléhání jejich sídla v Přibyslavi Jan Žižka z Trocnova 11. října 1424 zemřel.

Tomu, kdo čte naše kapitoly pravidelně, ani nemusíme připomínat, že Bohdalov patřil v husitské době právě pánům z Ronova. Po smrti Jana Žižky husité Ronovský hrad v Přibyslavi dobyli a do základů vypálili. Pak je také možné předpokládat, že se ve své touze po odplatě za smrt vojevůdce vydali za kořistí do dalších míst Ronovského panství. Městečko Bohdalov z malým hradem uprostřed rybníka pak už zase tak daleko nebylo.