Mlýn na Dolním rybníku

01.07.2021

Mlýn pod hrází Dolního nebo také Kněžského rybníka byl pravděpodobně vybudován už v první polovině 16. století. Na rakouských vojenských mapách je pak zakreslen před rokem 1764. Vedle mlýna je zde také uváděn vodní katr na řezání dřeva. Při dohledávání mlynářských rodů mi nejlépe posloužil Moravský zemský archiv v Brně, kde jsou přístupné matriky a digitalizované sčítací archy.  Na jejich základě pak bylo možné vytvořit soupis historie mlynářů, nebo jak se někdy také říkalo pánů otců.

1652 Ondřej Švika , mlynář na Kněžské mlýně si bere za ženu Kateřinu Šindelářovou

1686 Kateřina Kudrnová, vdova po mlynáři drží mlýn

Další záznam je až po dvou stoletích:

1869 Anton Březina, mlynář, narozen 1821. Se ženou Annou měli syna Františka. Březina však někdy před rokem 1873 umírá a na mlýn přichází Ferdinand Tálský, pocházející z historického mlynářského rodu ze Zámku ve Žďáře.

1874 Ferdinand Tálský, narozen 1843 Se ženou Annou, měli 5 dětí.  Historie rodiny je popsána v samostatné kapitole.

1912 Emanuel Pliczka, 1870 - 1947 Byl synem Jana Pliczky, poštmistra z Bohdalova . V roce 1869 se přiženil na mlýn do Pokojova. Vzal si Josefu Novotnou, dceru tamního mlynáře. Někdy kolem roku 1912 společně odkoupili Dolní mlýn. V letech německé okupace se u něho ukrýval jeho synovec Jan Pliczka z Prahy s rodinou

Podle dochovaného svědectví mlýn kolem roku 1935 vyhořel. Po následné přestavbě došlo ke zrušení pily a vybavení moderním mlýnským zařízením, částečně od známe továrny Prokop Pardubice. Stroje byly vedle vodního kola poháněny také elektrickým motorem.

1947 Emanuel Pliczka umírá. Provoz mlýna je následně zastaven a v provozu zůstává jenom stolice na příležitostné mletí krmného šrotu pro hospodářská zvířata. Ta končí v sedmdesátých letech po opotřebení mlecích kamenů a nemožnosti zajistit náhradu

2021 Zařízení mlýna je nadále v zachovalém a původním stavu, včetně řemenů na transmisích. Zkáze času bohužel podlehlo vodní kolo. Mlýn tak zůstává tichým památníkem někdejší mlynářské slávy.