Místo rozvodu vražda

18.05.2021


Když jsem před rokem začal sbírat materiály a psát Bohdalovské kapitoly setkal jsem se několikrát s příběhem vraždy, která se měla stát někdy před válkou na cestě k Blažkovu. Informace se různily a pamětníci, kteří zažili událost v raném dětství, dávali k dobru detaily, které nebylo možné nijak ověřit. Jedinou realitou zůstal litinový křížek v kopci při lesní cestě. Déšť a sníh z něho, ale už dávno smyly všechny nápisy. Dokonce ani pečlivé studium kronik a zápisů nic bližšího nepřineslo. Nakonec nezbylo než si vyžádat přístup do badatelny okresního archívu a strávit tam řadu hodin při listování předválečnými ročníky tehdejších novin. Už jsem to skoro chtěl vzdát. Když u posledního svazku z roku 1939, tedy už v době obsazení republiky Německem, na mě vyskočil titulek článku, který obsahem překonal všechno, co jsem o případu dosud slyšel.

Chalupník ubil 39letou manželku v lese kladivem a kamením.

Manželé Marie a Leopold Markovi z Bohdalova žili spolu už jedenáctý rok. Marková pocházela ze Sirákova z velmi slušné rodiny. Manželství Markových však nebylo z nejšťastnějších. Hádky právě v poslední době byly na denním pořádku, takže se u Marků jednalo o rozvod. Marek si hleděl více hostinců než hospodářství. Tíha starosti o domácnost ležela celá na jeho ženě. Ta dosud také kojila nejmenší dítě. Jak se blížil rozvod, množily se řeči, jak se rozdělí majetek. V neděli 11. června navštívila Marková Sirákov, své rodiště, kde hodlala přikoupit ještě jednu krávu. Už tehdy čekal Marek s vražedným úmyslem na manželku. Ta se však vracela domů jinou cestou. V pátek 16. června 1939 se vydala znovu, dojednat konečnou koupi. Do Sirákova však nedošla. Po jejím odchodu vzal Marek doma kladívko a nadběhl jí Veselskými lesy cestu. Na kopci, kousek od lesní křižovatky u kopce Blažkova svou manželku dohonil a zezadu ji kladívkem udeřil do hlavy. Těžce zraněné stříkala z rány krev, přesto však uběhla ještě asi padesát metrů kde poklesla v bezvědomí k zemi. Tam přiběhnuvší Marek dotloukl svou ženu kladivem, přičemž jí hlavu úplně rozbil a přerazil při tom i topůrko kladiva. Marek popadl ještě kámen a bušil nadále do nebohé ženy, která na zemi dokonávala. Celkem jí zasadil 23 ran do lebky. Když zjistil, že je mrtva, zavlekl ji do porostu, kde byla čirou náhodou lesními dělníky, ještě téhož dne objevena. Aby svedl pátrání na jinou stopu, svlékl ženě spodky, aby se zdálo, že vražda je zločinem z vilnosti. Leopold Marek vulgo Mokrý, neměl však v chalupě stání a utekl do polí, kde byl četnictvem nalezen a zatčen.

Zapíral celou noc tvrdošíjně a zarputile, že nemá se smrtí manželky nic společného. Prokazoval alibi, že ten a ten ho viděl na opačném konci městečka, jak seče trávu. Pak se, ale našel svědek, který ho viděl pospíchat k lesu. A už se to začalo hrnout. Na Markově kabátu se našly stopy krve, za košilí měl smrkové jehličí, odřeniny na noze. Až k ránu, když přijeli okresní četníci z Nového Města a z brněnské pátrací stanice se Marek přiznal. Ani dvacet čtyři hodin nedovedl klamat spravedlnost. Po celou sobotu probíhala v Bohdalově rekonstrukce zločinu. Byla demonstrována vražda i cesta, kudy se vracel k domovu. Vyšetřování vražedného případu vedl osobně četnický nadporučík Salajka z Nového Města na Moravě. Příčinou vraždy byly rozhádané rodinné poměry, rozvod a hrozba, že Marek přijde o velkou část majetku. Manželé mají dvě nezaopatřené děti a vlastní hospodářství o výměře 60 měřic. Pohřbu nešťastné ženy se zúčastnilo celé Bohdalovsko. Obviněný byl dopraven ke krajskému soudu, kde bude jistě spravedlivě souzen a potrestán.

Horácké listy, 23. června 1939