Rodina mlynáře Pliczky

15.07.2020

Mlynář na Dolním mlýně Emanuel Pliczka, 1870 - 1947 byl synem Jana Pliczky, poštmistra z Bohdalova . V roce 1869 se přiženil na mlýn do Pokojova. Vzal si Josefu Novotnou, dceru tamního mlynáře. Někdy kolem roku 1912 společně odkoupili Dolní mlýn, pravděpodobně potomků předchozího mlynáře Tálského. 

Podle dochovaného svědectví mlýn kolem roku 1935 vyhořel. Po následné přestavbě došlo ke zrušení pily a vybavení moderním mlýnským zařízením, částečně od známe továrny Prokop Pardubice. Stroje byly vedle vodního kola poháněny také elektrickým motorem.

1947 Emanuel Pliczka umírá. Provoz mlýna je následně zastaven a v provozu zůstává jenom stolice na příležitostné mletí krmného šrotu pro hospodářská zvířata. Ta končí v sedmdesátých letech po opotřebení mlecích kamenů a nemožnosti zajistit náhradu. V letech německé okupace se ve mlýně ukrýval jeho synovec - odbojář Jan Pliczka z Prahy s rodinou

Malý venkovský mlýn na Bohdalovském potoce pod Dolnomlýnským, nebo také Kněžským rybníkem byl zobrazen již na I. vojenském mapování v první polovině 19. století. V té době byla u mlýna uváděna také pila - katr na vodní pohon.