Hockey - nejrychlejší kolektivní sport

02.11.2021
Bohdalovští hokejisté na Hornomlýnském rybníku v zimě roku 1946
Bohdalovští hokejisté na Hornomlýnském rybníku v zimě roku 1946

Lední hokej ( z anglického hockey) je jedním z nejrychlejších sportů na světě. Hráči na bruslích dosahují vysokých rychlostí a vystřelený puk někdy přesáhne i rychlost 175 km/h.

Hokej vznikl koncem 19. století v Kanadě, ale brzy se rozšířil i do Evropy. První záznam o hokejovém utkání, konaném na známém místě a ve známý čas, se uskutečnilo 3. března 1875 v Montreálu na Victoria Skating Rink.

Hokej se stal oživením poměrně bohatého sportovního života v českých zemích už na přelomu 19. a 20. století. Hrálo se ovšem až o jedenácti hráčích, s kulatým míčkem a holemi, podobnými násadám od deštníku. Pro tuto formu hokeje se vžil název bandy. To však už na kontinent nenápadně vstupoval hokej jiný, nazývaný podle země původu kanadský. Lišil se velikostí hřiště, počtem hráčů i tvarem holí. Svého předchůdce brzy zatlačil do pozadí.

V Bohdalově vzpomínají pamětníci na každoroční zimní hokejovou sezonu. Ta se odehrávala po řadu roků mezi dřevěnými mantinely stavěnými vždy počátkem zimního období na prostranství za kulturním domem. Určitě by stálo za to tuto historii znovu připomenout a vrátit se do časů, kdy se sezona bohdalovských sportovců docela rovnoměrně dělila mezi kopanou a hokej.

V našem archivu je několik fotografií připomínajících počátky tohoto sportu v našem městysi. Ale jak tomu skutečně bylo, to by nám mohli povědět ti, kteří tenkrát na bruslích skutečně stáli.