O ševci filozofovi

11.10.2021


S velkou oblibou se v těchto kapitolách setkávají pověsti a báchorky z našeho regionu. Na otázku co je na nich pravdy, není jednoduchá odpověď. Některé jsem našel v knižních sbírkách a něco bylo možné odvodit ze zažloutlých stránek kronik. Něco se, ale také musí samozřejmě literárně dopracovat.. Mezi pověsti, které jsem osobně slyšel vyprávět od pamětníků, patří i tato "O ševci filozofovi."

Při procházkách rozsáhlými lesy mezi Bohdalovem a Novým Veselím, narazíte na poměrně velký rybník, který bůh ví proč, nese název Zumporek. Ačkoli leží mezi dvěma uvedenými malebnými městečky, tak patří do katastru obce Újezd. Kolem rybníka vede příjemná lesní cesta, po které se od hlavní silnice dostanete buď do Pokojova a nebo můžete odbočit k chatové osadě u rybníka Rendlíček.

V Novém Veselí byl někdy v první polovině minulého století usazen místní švec. Vedle nových bot, kterých už se tolik nedělalo, spíše jenom opravoval ty staré, prošoupané. Byl to švec velmi přemýšlivý. Když neměl co opravovat, chodil po kraji a lidé ho často zaslechli, jak si povídá sám pro sebe. Zvláště oblíbenou měl hráz rybníka Zumporku. Měl tam připravené dva kameny. Na jeden si vždy sedl a na druhý si rozložil pytlík s tabákem, fajfku a sirky. Posedával zde, pokuřoval a sám pro sebe vedl filozofické hovory. Tak to trvalo hezkých pár let. Jednou v létě ho, ale sousedé začali postrádat. Několik dnů ho nikdo neviděl a tak ho začali přece jenom hledat. Chalupa byla prázdná, verpánek a nářadí srovnané. Jenom na židličce byl ševcovským nožem připíchnut list papíru se vzkazem.

" Každý švec má dopředu daný počet párů bot na spravení. Já jsem ty svoje dokončil a tak můžu jít"

Zanedlouho pak lesní dělníci našli na hrázi Zumporku na kameni položenou fajfku a pytlík s tabákem. Druhý, chybějící kámen objevili rybáři při výlovu rybníka. Byl uvázaný kolem krku nešťastného ševce filozofa.